неділя, 14 грудня 2014 р.

Лікувальні фізичні вправи


Лікувальні фізичні вправи хворій дитині призначаються з урахуванням його фізичної підготовленості, віку, а також залежно від періоду і форми захворювання. Комплекси лікувальної гімнастики необхідно виконувати два рази на день (вранці та ввечері), не раніше ніж через 1 годину після їжі і за 1-1,5 години до сну. Загальна тривалість заняття складає 10-15 хвилин.
Займатися лікувальною гімнастикою вдома слід регулярно, з поступовим підвищенням фізичного навантаження. Якщо дитина сильно ослаблений хворобою, йому призначають мінімальне навантаження.
Перед початком гімнастики в домашніх умовах кімнату, де буде займатися дитина, необхідно ретельно провітрити і зробити в ній вологе прибирання: температура повітря в кімнаті повинна становити 10 - 18 ° С. Заняття проводяться на чистому килимку (його треба щодня витрушувати і користуватися ним тільки для занять ЛФК), при відкритій кватирці. Необхідно заздалегідь придбати спортивний інвентар (гумовий м'яч, гімнастичну палицю, надувні іграшки та ін.)
Дитина повинна займатися гімнастикою у вільному спортивному костюмі (трусики, майка і тапочки), що не стискує руху. Після гімнастики, якщо стан малюка дозволяє, корисно застосовувати гартують процедури: вранці - вологі обтирання тіла, ввечері - миття ніг прохолодною водою.
Перед тим як почати заняття, чітко поясніть дитині зміст вправ. Намагайтеся, щоб пояснення було коротким, тому що увага у дітей, особливо в 3-4-річному віці, зазвичай нестійка, і вони не можуть зосередитися на тривалому поясненні.
При заняттях з дітьми дошкільного віку слід намагатися проводити гімнастику цікаво, у вигляді гри з включенням в неї тих чи інших спеціальних вправ, урізноманітнити їх, інакше гімнастика швидко набридне дитині.
Під час занять обов'язково звертайте особливу увагу на правильну постановку дихання. Важливо привчати дитину завжди виробляти вдих і видих через ніс. При цьому слід регулювати правильну роботу діафрагми: при видиху дитина повинна втягувати живіт.
При виконанні спеціальних вправ з шиплячими і свистячими звуками видих треба робити через рот. Вимова звуків має бути гучним і тривалим. Вправи необхідно виконувати в повільному і середньому темпі, без ривків. Не можна допускати затримок дихання. Особливу увагу звертайте на повний подовжений видих. Якщо під час повного видиху у дитини виникає кашель, тривалість видиху треба дещо скоротити.
Слідкуйте також за рівномірним розподілом навантаження на всі частини тіла, тобто контролюйте зміну рухів рук, ніг і тулуба.
Зазвичай комплекс вправ починається з більш легких рухів, які поступово ускладнюються, а закінчується заняття дуже легкими вправами і ходьбою. Враховуючи швидку стомлюваність дітей, особливо під час хвороби, після найбільш важких вправ необхідно робити короткочасні паузи (відпочинок 30-40 секунд). Обов'язковою є тривале застосування ЛФК - протягом 5-6 місяців, причому систематично і без перерв. Якщо заняття лікувальною гімнастикою будуть проводитися від випадку до випадку, з частими перервами, користі вони не принесуть.
ЛФК включають в загальний режим дня дитини.
Заняття лікувальною гімнастикою, прогулянки на свіжому повітрі слід здійснювати в строго певний час. Не можна забувати, що зловживання режимом спокою, як і необгрунтована рухова перевантаження дитини, можуть негативно позначитися на його організмі.
Якщо стан малюка дозволяє, йому необхідні щоденні прогулянки в будь-який час року. Прогулянки проводяться в повільному темпі, з зупинками для відпочинку та обов'язкової тренуванням дихання: 2-3 кроки - вдих, 4-5 кроків - видих і т. д.
У разі різкого погіршення стану дитини, при підйомі температури тіла, частому і сильному кашлі, загальному нездужанні заняття гімнастикою потрібно тимчасово припинити до повного зникнення цих симптомів. Після поліпшення стану заняття поновлюються. Необхідно підкреслити, що успіх застосування ЛФК при захворюваннях органів дихання у дітей, як і ефективність взагалі всіх лікувальних заходів при будь-яких захворюваннях, у великій мірі залежать від самих батьків - їх наполегливості, терпіння, вміння точно й акуратно виконувати всі розпорядження лікаря.
Лікувальна гімнастика у дітей - творчий процес. Тому кожне заняття повинно бути методично оформлено таким чином, щоб дитина займалася з полюванням і інтересом, а не з примусу. Інакше лікувальний успіх не буде досягнутий.
В організації занять лікувальною гімнастикою з дитиною в домашніх умовах величезна роль відводиться батькам. Батьки малюка повинні виявити максимум відповідальності, вигадки і такту, щоб дитина з цікавістю і правильно виконував необхідні лікувальні вправи. З цією метою при заняттях ЛФК з дітьми дошкільного віку найчастіше використовуються ігровий метод та імітаційні вправи.
Нескладні ігри та вправи, що носять наслідувальний характер, дуже подобаються малюкам. Вони з задоволенням їх виконують. При цьому стежать за тим, щоб під час занять дитина не затримував дихання, щоб чітко і енергійно, але без крику вимовляв потрібні при виконанні вправи звуки, щоб робив вдих при випрямленні тулуба, коли грудна клітка розширюється, а видих - при стисканні грудної клітини . Починати заняття ЛФК необхідно з щоденного виконання вправ ранкової гігієнічної гімнастики.
Важко переоцінити її значення. Як форма ЛФК вона відіграє величезну оздоровчу роль.
Ранкова гігієнічна гімнастика стимулює діяльність головного мозку, покращує роботу серця і легенів, укріплює м'язи, підвищує обмін речовин в організмі і створює бадьорий, життєрадісний настрій, як би «заряджаючи» дитину енергією на весь день, що вкрай важливо для якнайшвидшого його одужання.
Тривалість ранкової гігієнічної гімнастики зазвичай становить від 5 до 15 хвилин. Вона включає прості гімнастичні та дихальні, вправи, а також вправи на розслаблення.
Наводимо як зразок кілька комплексів вправ ранкової гігієнічної гімнастики для дітей. Вони дані за ступенем складності: комплекс I - найбільш простий і легкий, з нього треба починати зарядку, комплекс II - більш складний, до нього можна переходити через два тижні, коли добре освоєні вправи I комплексу.

Немає коментарів:

Дописати коментар